Przyjście na świat smyka to piękny dzień i początek dość długiego urlopu macierzyńskiego

Jakiś czas temu Polki wywalczyły sobie, aby ich urlop wychowawczy trwał cały rok.


Niejedna matka potwierdzi, że pierwszy rok dziecka bywa kluczowy.
pożyczka
Admin: Mark Hodson Photos
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jest to czas, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości oraz obecności. I nie chodzi tylko o karmienie lub pilnowanie, ale o budowanie się wyjątkowej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swym bobasku, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, aby zdawać sobie sprawę z tego, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, wielki wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w czasie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego szkraba. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie powinna być także niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Zatem w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże kwoty, ale mało kto w obecnych czasach zarabia najmniejszą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Jeżeli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że można bez trudności dać sobie radę z wydatkami życia codziennego.

Zainteresowały Cię dodatkowe informacje podane w tym wpisie? Bardzo przyjemnie zatem będzie nam podzielić się z Tobą nowymi tekstami. Oczekujemy na opinię!

Dzisiaj można też ubiegać się o dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.
2022-02-22 08:45
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.