Czego możemy potrzebować do samodzielnego prowadzenia małej księgowości i co nam bardzo w tym pomaga?

Osoba, która zdecydowała się na założenie własnej działalności, musi pamiętać o tym, że nawet mała firma powinna prowadzić swoją rachunkowość. Rachunkowość mniejszych spółek zazwyczaj zwana jest małą księgowością.
Jeżeli chciałbyś, aby prowadzona ona była poprawnie, powinieneś jej prowadzenie oddać profesjonalnej księgowej.


Mała księgowość opiera się na prowadzeniu książki przychodów i rozchodów, jeżeli spółka jest opodatkowana podatkiem liniowym albo jest opodatkowana według skali podatkowej oraz na prowadzeniu ewidencji dochodów, jeżeli firma jest opodatkowana ryczałtem.

Zaciekawił Cię ten wpis oraz zawarte tutaj treści? Kolejne informacje z serwisu czekają na pod poniższym linkiem. Namawiamy!

Obydwie ewidencje mogą stanowić podstawę do rozliczeń z US. Niektóre podmioty powinny prowadzić ponadto dodatkowe ewidencje np. wyposażenia czy rejestru kilometrów przejechanych przez firmowy pojazd. Jeśli taka firma jest płatnikiem podatku VAT, wtedy niewielka rachunkowość zobowiązuje ją do posiadania ewidencji zakupu oraz sprzedaży VAT. Na podstawie takiego rejestru, podatnik wypełnia deklaracje VAT-7, jeżeli rozlicza się co miesiąc, albo VAT- 7K, jeżeli rozlicza się co kwartał. Tego typu deklarację należy wypełnić oraz złożyć w Urzędzie Skarbowym do 25 dnia każdego miesiąca. Ułatwieniem może tu być możliwość przesyłania deklaracji VAT zdalnie przy pomocy systemu rachunkowego on-line.


auto na drodze
Admin: assilem4
Na podstawie: http://www.flickr.com


Następnym elementem księgowości małych podmiotów, są składki ZUS. Spółka, jaka nie zatrudnia pracowników, jest zobowiązana do opłacania składek ZUS do 10 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Termin przedłuża się do 15 dnia miesiąca, jeżeli spółka zatrudnia członków personelu. Można zdecydować się na samodzielne prowadzenie małej księgowości. Wtedy oszczędzić można na zatrudnianiu dobrej księgowej. Pomocą będą tu na pewno aplikacje dostępne w internecie.
Tego typu aplikacje dają okazję nie jedynie sporządzania faktur, lecz także oferują możliwość wyliczenia zobowiązań skarbowych jak i sporządzanie wymaganych deklaracji. Dzięki programom prowadzenie małej księgowości jest o wiele prostsze. Potrzebny jest jedynie komputer i dostęp do Internetu.
2022-02-07 14:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.