Co w przypadku firmy jest przychodem oraz kiedy on powstaje?

W naukach ekonomicznych funkcjonuje wiele terminów a jednym z nich jest choćby przychód. Jest to naturalnie całkowita liczba sprzedanych towarów, dóbr oraz świadczonych usług netto (po odliczeniu podatku VAT) w konkretnym okresie rozliczeniowym.


Powyższe powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca.
przychody
Admin: Piotr Drabik
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jednak poprawne ustalanie tego, co stanowi przychód w firmie i w którym momencie faktycznie on jest tworzony, jest strategiczną sprawą do poprawnego funkcjonowania działalności gospodarczej. Chodziłoby oczywiście o rzetelne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Dla uściślenia - dochodem są przychody zmniejszone o koszty ich uzyskania. Innymi słowy, jeśli posiadamy firmę utrzymującą zieleń to pieniądze, które przeznaczyliśmy na paliwo do kosiarek są kosztem uzyskania przychodu. Z tego też powodu ogólnie mówiąc, właściciel firmy, który nie tylko zna, ale również stosuje się to tej reguły, nie musi się niczego obawiać w czasie możliwej kontroli pracownika US.

Ten artykuł, który na tej stronie publikujemy, jest niezwykle interesujący, jednak warto oprócz tego przejrzeć zbliżone informacje - więcej pod tym linkiem (https://ats-sport.pl/).

W wypadku firmy jej dochód to, jak to było napisane wcześniej, wartość sprzedanych świadczeń lub towarów, natomiast moment jego uzyskania to dzień wydania towaru albo wykonania danej usługi.


etykietki z przecenami
Na podstawie: freepik.com


W rzeczywistości jednak czasami zdarza się tak, że przedsiębiorca otrzymuje należność z wyprzedzeniem lub opóźnieniem. Podatek od dochodów należy jednak płacić cyklicznie co miesiąc lub co kwartał, niezależnie od daty rzeczywistego otrzymania pieniędzy. Dlatego też bardzo istotne jest to, żeby bez błędów umieć przeliczyć wartość podatku za dany okres rozliczeniowy.
Artykuł 14 (ustęp 1 ustawy o PIT) stanowi, że przychody z posiadanej działalności gospodarczej, to kwoty należne, także jeśli przedsiębiorca w rzeczywistości dotąd nie dostał pieniędzy za sprzedany towar albo wykonane usługi.
2022-01-12 07:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.