Gdy nadchodzi czas na spłacenie długów – na czym polega windykacja długów i jak przebiega?

Uzyskanie kredytu we współczesnych czasach jest szczególnie łatwe – dość często nie wymaga nawet okazania dowodu tożsamości czy poręczenia. Z tego właśnie powodu coraz większa liczba osób podejmuje decyzję o skorzystaniu z tej opcji podczas kupowania nowych sprzętów, nieruchomości i nie tylko. Niestety kłopot rozpoczyna się w momencie, gdy nie starczy nam środków na zapłacenie raty. Na czym zasadza się proces windykacji należności?


Windykacja to pierwszy etap procesu odzyskiwania długów przez wierzyciela i jest to sposób korzystny dla dłużnika . Działanie windykatora polega bowiem na rozmowach i negocjacjach z zadłużonym, w celu wypracowania kompromisu pomiędzy nim a kredytodawcą. Można wręcz powiedzieć, że firmy windykacyjne są pewnego rodzaju mediatorami, którzy mają za zadanie ustalić wraz z dłużnikiem taki plan spłacenia należności, aby był on dla niego realny do wykonania. Równocześnie muszą one jednakże brać pod uwagę interesy wierzyciela, ponieważ to on ich zatrudnia. Windykacja nie może być jednakże utożsamiana z innym procesem odzyskiwania należności, a mianowicie z komorniczą egzekucją.

Ta aktualna publikacja (https://www.smartvest.pl/blog/pozyczki-pod-zastaw-nieruchomosci-jaworzno) została przygotowana wyjątkowo dla ciebie. Sprawdź ją, aby odkryć zupełnie nowe informacje. Zachęcamy do naszego serwisu!

Terminy te dotyczą bowiem zupełnie innych działań, a zadanie komornika polega na wykonywaniu całkiem innych czynności. Firmy windykacyjne nie mają np. prawa przejąć majątek dłużnika.


firma - przekrój
Admin: Ministerio de Relaciones Exteriores
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dłużnicy zazwyczaj doceniają działania windykatora – bez wątpienia istnieje długa lista dłużników, którzy dzięki jego staraniom uniknęli sprzedania majątku przez komornika. Dlatego też opłaca się rozpocząć z nim rozmowy i pozwolić, aby pomógł nam w ustaleniu rozsądnego harmonogramu spłaty długu. Brak kooperacji ze strony osoby zadłużonej może bowiem nieść ze sobą niekorzystne konsekwencje. Każdego dnia do sądu trafia lista dłużników, którzy odmówili współpracy z windykatorem i przeciwko którym zakładane są sprawy nawołujące do spłaty długów. Z tej perspektywy ingerencja windykatora okazuje się być pożądana (użyteczna treść).Trzeba jednakże pamiętać, że windykator nie jest funkcjonariuszem prawa i nie dysponuje takimi możliwościami jak komornik. Gdy wykracza on poza swoje uprawnienia, mamy prawo poprosić o zmianę mediatora lub zgłosić naruszenie prawa.
2022-05-10 16:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.