Istotne reguły systemu podatkowego dla właścicieli przedsiębiorstw

Prowadząc działalność gospodarczą pamiętać trzeba o wszelkich formalnościach dotyczących rozliczeń za dany rok podatkowy. Jednym z systemów takiego rozliczenia, jest to zasada memoriałowa. Opiera się ona na zasadzie, że w księgach rachunkowych należy uwzględnić wszystkie przychody, osiągnięte w danym roku obrotowym. Wedle tej regulacji dochody uznaje się w czasie ich pojawienia się, a nie już po otrzymaniu wpłaty czy przelewu. Przykładowo jeśli właściciel przedsiębiorstwa uzyskał formalnie dochód końcem grudnia 2015 r, ale środki pojawiły się na koncie dopiero na początku stycznia 2016 r. Taki przychód, jak głosi zasada memoriałowa, jest zaliczany do roku 2015.


samochód używany
Admin: FotoSleuth
Na podstawie: http://www.flickr.com
W celu dokładniejszego wyjaśnienia tego mechanizmu, poprzeć się można opisem następującej sytuacji (z Ceny Biznesu). Jeżeli uposażenie pracownika za miesiąc grudzień, zostaje uregulowane aż w styczniu kolejnego roku, pracodawca w myśl tych reguł powinien rozliczyć się z kosztów wygenerowanych w grudniu. Nie nie brana jest pod uwagę termin realizacji transakcji, lecz jej zawarcia.

Kusi Cię, aby napisać jakąś ocenę pod tym wpisem? Pamiętaj, że każdy komentarz z serwisu zostanie przez nas przestudiowany z przyjemnością.

Kwestią opodatkowania objęta jest również sprzedaż samochodów używanych (czytaj na Cenie Biznesu).

Jeżeli właściciel firmy chce sprzedać pojazd należący do firmy musi zaznajomić się z przepisami regulującymi opodatkowanie takiej sprzedaży. Rozeznanie o opodatkowaniu za sprzedaż samochodów używanych zależne będzie od charakteru użytkowania pojazdu. Trzeba ustalić, czy był on stosowany wyłącznie do wypełniania obowiązków zawodowych czy także do celów prywatnych.

Zainteresowała Cię ta informacja? Jeżeli chcesz zgłębić więcej - odwiedź serwis (https://www.kancelaria-mackowiak.pl/) a na pewno poznasz dużo fascynujących faktów.

Od tego będzie uzależniona wysokość sumy zwrotu podatku.


Rozwój technologii i Internetu znacznie ułatwił sposób rozliczania się. Przykładem będą tak zwane e podatki (więcej o e podatkach). Dzięki temu większość z nas zyskuje sporą ilość czasu poświęconą na stanie w kolejkach Urzędu Skarbowego. Ten wygodny sposób rozliczania niesamowicie usprawniła procedurę formalności z tym związanych. Jeśli więc planujesz założyć firmę należy koniecznie zbadać kwestię rozliczenia podatkowego za wszelki uzyskany przychód i zdecydować się na najbardziej komfortową i łatwą formę rozliczenia w jak na przykład e podatki.
2021-07-20 11:21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.