operowanie schorzeń oczu za pomocą lasera

Dziś ciężko sobie wyobrazić chirurgię oka bez lasera. Zabieg przy pomocy lasera jest aseptyczny i dokładny, a do zrealizowania operacji przeważnie starczy znieczulenie punktowe.
Admin: Centrum Medyczne Scanmed Multime
Za pomocą lasera można korygować defekty wzroku, leczyć zaćmę, jaskrę i schorzenia siatkówki.


Katarakta pomału, jednak niechybnie wiedzie do utraty widzenia. Laserowe leczenie zaćmy polega na zamianie naturalnej, jednak zmętniałej soczewki na syntetyczną. Najnowszą, niezwykle precyzyjną techniką, jaka dopiero się popularyzuje, jest femtofakoemulsyfikacja. W trakcie zabiegu skalpel i rękę lekarza wyręcza laser, który wykonuje w rogówce miejsca do wejścia przyrządów, z perfekcyjną dokładnością oddziela zmętniałą soczewkę od pozostałych tkanek oka, a potem ją niszczy. Następnie chirurg (zobacz chirurgia stomatologiczna) poprzez porty wprowadza sprzęt, eliminuje rozkruszoną soczewkę i zastępuje ją syntetyczną. Tak jak po fakoemulsyfikacji, tak i po operacji z użyciem lasera nie trzeba nakładać szwów, bo ranka sama zamyka się szczelnie pod działaniem ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej.
Operacyjne leczenie zeza (sprawdź) zazwyczaj praktykuje się je w trybie ambulatoryjnym. Chory przybywa na czczo, realizowany jest zabieg i po paru godzinach jest wypisywany do domu. Decyzje o wypisie do domu podejmuje jednostkowo anestezjolog na podstawie stanu pacjenta. Sam zabieg trwa blisko pół godziny. Po operacji zakładany jest opatrunek, który zostaje na oku do rana następnego dnia. Przez parę tygodni po operacji używa się krople przeciwzapalne. Przez miesiąc po operacji nie wolno pływać i trzeba chronić operowane oko przed zanieczyszczeniem.
2023-02-15 07:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.