Darłowo - super miejsce na wakacyjny wypoczynek 2014

Darłowo to słynna miejscowość odpoczynkowa, częstokroć wybierana na urlop nad Bałtykiem. Znajduje się u ujścia rzeki Wieprzy. Posiada dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje urlop może pomału rezerwować pokoje w pensjonacie. Darłowo czeka już albowiem na turystów.

Plaża, morze
Admin: mmlolek
Na podstawie: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym głównym placem w mieście. Za dawnych czasów gród był obudowany murem z strażnicami i bramami. Obecnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on osobliwy w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów. Budowa obiektu zaczęła się w 1352 r. podczas panowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało także współpracę z Hanzą. W XVIII i XIX w. w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku działa tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby zrobione z drewna, eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki współczesnych twórców. Wieża zamkowa także udostępniona jest do zwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w 1321 r.. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można sarkofagi książąt pomorskich, m.in. Eryka I - króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku obiektem hołdu jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Następnymi ciekawymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół świętego Jerzego będący w przeszłości częścią szpitala świętego Ducha dla trędowatych oraz jedyny w naszym kraju przykład skandynawskiego gotyku - kościół św. Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem ozdobionym freskiem patronki żeglarzy świętej Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zauważyć, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. Podczas pobytu w Darłowie należy zobaczyć także barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku. Jest on aktualnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem znajduje się fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Wokół pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, umieszczono cztery tablice wykonane z brązu, które prezentują zarys historii miasta. Interesującym obiektem zabytkowym jest też zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się wiele atrakcyjnych imprez cyklicznych. Warto udać się głównie na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Odwiedź pomocny portal, a odkryjesz więcej danych na ten temat, które z pewnością Cię zaciekawią.

Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa "Darłowski Dorsz", w trakcie, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku.


Inne wiadomości

Relaks i rekreacja – wypoczynek nad morzem 2014

Morze, plaża
Admin: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Odpoczynek nad morzem zaliczany jest do wyjątkowo pożądanych pośród Polaków możliwości spędzania wolnego czasu. Analizując wypoczynek nad morzem 2014 oferty dopiero się zaczynają. Powinno się stosownie wcześniej zainwestować w letni urlop, ponieważ domki letniskowe nad morzem przed sezonem można zabukować w okazyjnych cenach. Ogromną popularnością cieszą się szczególnie niedrogie domki nad morzem, a zwłaszcza oferty skierowane do całych rodzin jak i zorganizowanych grup.

Darłowskie plaże leżą na terenie dzielnicy Darłówko. Wyjątkowo ciekawa jest plaża zachodnia – piaszczysta i rozległa z bogatym zapleczem wypoczynkowym. Na amatorów aktywnego wypoczynku w Darłowie i jego okolicach czeka także: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Należy także polecić bardzo ciekawe szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Kompletną propozycję na wakacje 2014 w Darłowie można odszukać w serwisie bądź klikając na poniższe linki:
- agroturystyka Darłowo
- hotele Darłowo (wynajmij apartament nad morzem[)
2020-09-07 07:25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.