Z jakiego powodu dochody spółki nie mówią o jej rzeczywistej sytuacji materialnej?

Każdy przedsiębiorca chce, żeby obroty w jego spółce były duże. Hipotetycznie rzecz biorąc nie przedstawiają one rzeczywistej sytuacji finansowej spółki, gdyż nie uwzględniają wszystkich kosztów prowadzenia działalności.
Mogą być nimi rachunki za prąd czy inne media, a także przykładowo pensje dla pracowników.


budynek szkoły
Na podstawie: flickr.com


Podobnie w ekonomii ta kwestia odnosi się do tego typu terminu jak przychody, ponieważ są to uzyskane albo należne wpływy w ramach kierowanej działalności. Mogłaby być ona przeprowadzana osobiście czy na podstawie stosunku pracy. Przeważnie terminem tym nazywamy sumaryczną wielkość sprzedaży dóbr, produktów i usług netto w pewnym okresie rozliczeniowym. Może być nim np. tydzień, kwartał albo odkup odszkodowania rok obrachunkowy. Poza tym przychody to nie tylko zwiększenie papierów wartościowych danego podmiotu, ale także pomniejszenie jego obciążeń. Przeważnie jest to połączenie wymienionych okoliczności. Należy także pamiętać, że przychodem mogłyby być określone przykładowo korzystne zmiany kursów walut czy też wzrost wartości aktywów na giełdzie. Zyskami są także odsetki uzyskiwane przez biznesmena z lokat bankowych czy weksli obcych.


W języku potocznym termin przychodu i dochodu są stosowane zamiennie, jednak jest to duży błąd, gdyż dochody są to przychody pomniejszone o koszty jego uzyskania.
Są nimi wydatki poniesione w celu uzyskania wpływu, jego utrzymania oraz ochrony jego pochodzenia. Powinny być one jednak powiązane z prowadzoną działalnością. Poza tym nie wszystkie ponoszone przez przedsiębiorcę związane z działalnością wydatki traktuje się jako koszt podatkowy.
2022-04-07 07:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.