Każdy symbol towarowy, nawet niezastrzeżony w Urzędzie Patentowym, otoczony jest ochroną prawną. Umożliwia to regulacja o ochronie konkurencji i klientów, czy kodeks cywilny. Teoretycznie rejestracja nie jest konieczna, żeby podlegać zasadniczej ochronie prawnej symbolu towarowego.

Admin: Kārlis Dambrāns
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zastrzeżenie znaku towarowego gwarantuje, że pozostałe podmioty nie będą miały najmniejszego prawa do naruszania chronionego znaku, a w razie potrzeby o wiele łatwiej nam będzie udaremnić nieprawe działania konkurencji.
Rejestracja znaków towarowych to złożenie w Urzędzie Patentowym należytego wniosku. W związku z tym, że symbol towarowy zgłasza się zawsze dla wyznaczonych artykułów, lub usług, wypada je również wyznaczyć we wniosku. Wybór pozycji w spisie musi być natomiast zaplanowany, bowiem po złożeniu wniosku w Urzędzie nie ma już możliwości dopisania do niego żadnych punktów. Powinno się w związku z tym uwzględnić nie tylko towary, jakie obecnie symbolizujemy symbolem, ale także potencjalne zastosowanie znaku w przyszłości, w szczególności jeżeli zgłaszanym symbolem jest nazwa naszej firmy. Powinno się pamiętać, że rejestr towarów, bądź usług, dla których znak zgłosiliśmy posiada olbrzymie znaczenie ponieważ wytycza obszar zabezpieczenia naszego symbolu.

Admin: Jeff Djevdet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niewielu z nas chce wyrzucać hajs, nie zauważając rezultatu tego wydatku. Nierzadko w ten sposób podchodzimy do płacenia podatków. Rozpatrujemy je jako uderzającą po portfelu jałmużnę dla kraju, które nie umie ich zużytkować.

Admin: EnergieAgentur.NRW
Na podstawie: http://www.flickr.com
Prośba o udostępnienie prawa ochronnego jest możliwość oddać samodzielnie, względnie za pośrednictwem kompetentnego pełnomocnika, którym może być wyłącznie rzecznik (polecamy
pełna analiza) patentowy.