Co musimy zobaczyć w Zakopanem będąc na majówce

Giewont jest wierzchołkiem w Tatrach Zachodnich, znajdującym się na wysokości 1894 metrów. Masyw składa się z trzech części – Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) i Długiego Giewontu (1876 m), co daje razem długość 2,7 km. Pomiędzy nimi znajdują się przełęcze – Przełęcz Giewoncka między Wielkim i Małym Giewontem, Przełęcz Kondracka, do jakiej opadają południowe pochyłości Wielkiego Giewontu oraz Wielki Upłaz, w jaki wtapiają się południowe pochylenia Długiego Giewontu.

Dodatkowo pomiędzy Wielkim oraz Małym Giewontem możesz dostrzec następną – Szczerbę o wielkości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie powoduje, iż jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych szczytów po naszej stronie Tatr. Giewont umiejscowiony jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, pomiędzy czterema kotlinami – Bystrej, Małej Łąki, Kondratową a także Strążyską.
wycieczka w górach
Admin: nie
Na podstawie: pixabay.com
Dojście na wierzchołek możliwe jest od strony południowej, pochylenia północne są nieosiągalne. Ponad szczytem Giewontu góruje krzyż o wysokości piętnastu metrów. Przy odpowiedniej widoczności jest on spostrzegany z najodleglejszych zakątków Zakopanego. To dar od obywateli Zakopanego ufundowany w 1900 rocznicę narodzin Chrystusa. Baśń o Śpiącym Rycerzu. Niektórzy nie mają obiekcji, Giewont to nikt inny, jak Śpiący Rycerz, jaki czuwa nie wyłącznie nad Zakopanem, ale też nad całą Polską i z całą pewnością obudzi się, jeśli ta znajdzie się w niebezpieczeństwie. Z Giewontu roztacza się cudny widok tak na Zakopane, jak również na tatrzańskie wierzchołki. Jeśli aura będzie nam sprzyjać na pewno dostrzeżemy Babią Górę oraz Gorce, natomiast zerkając na południe również Czerwone Wierchy.


Inne wiadomości

Marzysz o egzotycznych wyprawach? Wszystko jest możliwe, biura podróży organizują coraz ciekawsze wyjazdy do dalekich rejonów na świecie

samolot na lotnisku
Admin: ERIC SALARD
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zagraniczne wyjazdy zapewniają doskonała okazję, by poznawać obcą kulturę, zetknąć się z przedstawicielami obcych narodowości, posmakować egzotycznych smakołyków i ujrzeć wspaniałe miejsca. Pośród Polaków zainteresowaniem cieszą się wycieczki po Europie, nasi rodacy chętnie wybierają się także na wakacje nad Morzem Śródziemnym, w Chorwacji czy Turcji.

Należy pamiętać, że jeżeli tylko aura się popsuje, a już na pewno,
góry zimą
Admin: nie
Na podstawie: pixabay.com
jeśli zacznie się burza, musimy czym prędzej, jednak z zachowaniem wszelkiej ostrożności zejść ze szczytu – niebezpieczeństwo uderzenia gromu jest znaczne. Giewont jest bardzo niebezpieczną górą a gros tułaczów traktuję ekskursję na niego jako spacerek.
Przed wybraniem się na Giewont koniecznie skontrolujmy okoliczności pogodowe – jeśli zapowiada się na burzę, lepiej wybierzmy spacerek po Krupówkach. W czasie wchodzenia na wierzchołek musimy zachować ostrożność – co roku dochodzi tutaj do nieszczęść, z powodu niefrasobliwych obieżyświatów, którzy spadają w urwiska.

Czy chciałbyś zgłębić wątek opisany w naszym tekście? Jeżeli się z tym zgadzasz, to czytaj pod adresem (https://www.eccotravel.eu/kenia/) kolejne interesujące wiadomości.

Mimo iż wejście na wierzchołek w sezonie zimowym nie jest zakazane, to jednakże się je odradza – decydują się na nie tylko znakomicie przygotowani kondycyjnie a także sprzętowo taternicy. Nim wyruszysz w podróż sprawdź noclegi w Zakopanem (nasz propozycja: najnowszy artykuł).
2019-09-25 09:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.